tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirBize Sorun

Shein Gümrüğe Takılıyor mu

Shein gümrüğe takılıyor mu bu gibi genel bir soruya cevap verecek olursak, en sık kullanılan kargo hizmetlerinden olarak takılabiliyor. Özellikle kullanım alanı bakımından da oldukça önem taşıyan kargo çeşitleri arasında yer alıyor. Çin’de kurulan bir alışveriş mağazası olan Shein, bu bakımdan malları Çin ülkesinden getirtmektedir. Shein kargo ise Shein firmasının kargo kolu olarak faaliyetlerini sürdürür. Bunun yanı sıra özellikle Türkiye’ye getirilen Shein ürünlerinde takılma ve alıcıya haber verilmeden geri gönderilme işlemleri çok sık meydana gelebiliyor.

Bu tarz durumlar için bir gümrük müşaviri ile görüşebilir ve ürünlerin takılmaması adına destek alabilirsiniz. Ürünlerin takılmaması için belgelerin tam olarak hazırlanması önemlidir. Aynı zamanda gümrük vergileri de ödenmelidir. Böylece gümrüğe takılma sorunun önüne geçilebilir.

Shein Gümrüğe Takılmaması İçin Ne Yapılmalı?

Shein ürünlerinin birçoğu yasaklı ürün sebebiyle alıcılara haber verilmeden geri gönderilebiliyor. Gönderiler genellikle ithalat veya ihracat gümrük düzenlemelerini karşıladığından emin olmak için tutulmaktadır. Bunun nedeni de eksik, tamamlanmamış olan evrak işleri olabilir. Eğer yetkililere tüm bilgiler sağlanmazsa yani eğer kendi gümrük müşaviriniz yoksa gümrük aşamasında sorun olabilir. Bu anlamda Shein gümrüğe takılmaması için kendi gümrük müşavirinizi tutabilirsiniz.

Shein Türkiye veya diğer firmalarda gümrüğe takılma durumu çok sık görülebiliyor. Bu anlamda gümrüğe takılan eşyaları takip edebilmekte çoğu zaman zor bir durum olabiliyor. Çıkan gümrük ücretlerini ödedikten sonraki aşamada ürünleri depodan ödeme dekontu ile teslim alabilirsiniz. Eğer gümrük vergileri çok yüksek çıkıyorsa vergileri ödemeyerek ürünlerin geri göndericilere iadesini isteyebilirsiniz.

Shein Vergi Hesaplama

Shein, özellikle kargo faaliyetlerini diğer online alışveriş hizmetlerini uzun senelerdir gerçekleştiriyor. Aynı zamanda alanında oldukça başarılı firmalar arasındadır. Shein vergi hesaplama yani gümrük vergilerinde ortalama tutar üzerinden yaklaşık %20’lik dilim üzerinden hesaplanır. Örnek olarak 80 Euro üzeri yapılan alışverişler için %20 ithalat vergisi oluşur. Ortalama olarak 1600 Euro üzeri gönderimlerde yine %20 ithalat vergisiyle beraber gümrük ücreti oluşturur. Shein kargo alışveriş limitleri üzerinde ise bu masrafları kendisi ödeyerek alıcılara charge edilmez.