tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirBize Sorun

Navlun Ücreti Nasıl Hesaplanır

Navlun ücreti hesaplama direkt yapılmaz. Navlun ücretinin için belli başlı kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bu kriterlerin en başında yükün hangi araçlarla taşınacağı geliyor. Çünkü her taşıma aracının farklı fiyatlandırması vardır.

Capital Gümrük olarak öncelikle yükünüzü inceliyoruz. Daha sonra yükünüze uygun taşıma aracı seçerek navlun ücreti hesaplamasını yapıp sizlere aktarıyoruz. Bütçenize uygun aynı zamanda yükünüzü hızlıca gideceği yere götürecek taşıma türünü seçiyoruz.

Navlun Fiyatlarını Etkileyen Noktalar Nelerdir?

İhracat ve ithalatla uğraşan işletme ya da kişiler için navlun fiyatı çok önemlidir.  Navlun hesaplaması;

  • Ürün maliyeti,
  • Ürünlerin gönderileceği ülke,
  • Satış fiyatı gibi unsurlara bağlı olarak gerçekleşiyor.

Navlun; işletme, işletmenin hizmet verdiği sektör ve kişi etkiliyor. Ayrıca navlunu etkileyen diğer hususları öyle sıralayabiliriz;

Hatlar

Eğer yükün gideceği güzergahla bulunulan güzergah arasında yoğunluk varsa navlun fiyatı rekabetten kaynaklı olarak düşer.

Taşıma Süresi

Navlun hesaplama örnekleri oluşturulurken; yükün çıkış yaptığı noktayla varış noktasının arasında sürede ele alınır. Bu süre taşıma süresi şeklinde ifade edilir. Taşıma süresindeki artış navlun fiyatının da artmasına sebep olur. Yükün taşıma süresinin azaltılması fiyatına da direkt etki eder.

Ağırlık

Navlun fiyatını direkt belirleyen diğer unsursa taşınacak yükün ağırlığıdır. Navlun fiyatı belirlenmesi için öncelikle yükün ağırlığı ve hacmi ölçülmelidir. Yükün konteynere koyulup koyulmadığı da fiyat açısından çok önemlidir.

Yükün Koyulduğu Konteyner Özellikleri

“Navlun ücreti nasıl hesaplanır” sorusuna verilecek yanıtlardan biri de konteynerdir. Bir yerden başka yere taşınacak yükün koyulacağı konteynerde çok iyi incelenmelidir.  Yükü taşıyan konteynerin özellikleri en önemli navlun fiyatı belirleyicisidir. Bu duruma şöyle örnek verebiliriz; gıda taşıyan konteynerin mutlaka soğutması olmalıdır. Dolayısıyla soğutma sistemi koyulan konteynerin fiyatı normalinkine kıyasla daha yüksek olur.

Taşıma Türlerine Göre Navlun Hesaplama

Navlun hesaplaması yapılırken; denizyolu, havayolu ve karayolu seçenekleri ayrı ayrı ele alınır. Taşıma seçeneklerini şöyle ifade edebiliriz:

Denizyolu Taşımacılığı Navlun Hesaplaması

Denizyolu navlun hesaplama;

  • Parsiyel yük,
  • Ro-Ro,
  • Komple konteyner şeklindeki taşıma araçlarına göre farklılık gösteriyor.

Yukarıda sıraladığımız araçların yanı sıra yükün gideceği yerin mesafesi ve hacimsel ağırlığı da fiyatı etkiliyor.

Havayolu Taşımacılığı Navlun Hesaplaması

Navlun hesaplama işlemini etkileyen diğer unsursa havayolu taşımacılığıdır. Havayolu taşımacılığının en önemli avantajı; gıda gibi çok kolay bozulan ürünleri hızlıca yerine götürür. Bundan dolayı soğutma sistemine ihtiyaç duyulmaz. Dolayısıyla bu durumda navlun fiyatının uygun olmasını sağlar.  

Karayolu Taşımacılığı Navlun Hesaplaması

Karayolu navlun fiyatları; parsiyel yük ve komple yüke göre hesaplanır. Aynı zamanda iki yükün olduğu ve taşınacağı güzergahlar arasındaki mesafede fiyatı etkiliyor.