tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirBize Sorun

Navlun Kim Öder

Navlun, çeşitli ürünleri; demir yolu, karayolu, denizyolu ve havayoluyla taşıyacak işletmeye ödenen ücreti ifade eder. Navlun fiyatları çeşitli noktalara göre belirlenir. Bu noktaları şöyle sıralayabiliriz;

  • Ürünlerin ağırlığı,
  • Tercih edilen nakliye yöntemi,
  • Ürünlerin boyutu,
  • Ürünlerin mevcut konumundan gideceği konum mesafesi…

Yukarıdaki bilgilere ek olarak; eğer taşıma işlemi esnasında özel bir durum varsa o da fiyatı etkiliyor. Örneğin; tehlikeli madde taşıyan araçların donanımları daha kapsamlıdır. Aynı şekilde gıda ürünleri taşımasında da çok dikkatli olunması gerekiyor. Belirttiğimiz bu unsurlar navlun fiyatını etkilemektedir. Navlun fiyatı, yük sahibi tarafından yükü taşıyana ödenir.

Navlun Faturasını Kim Öder?

Navlun faturası ödemeyle ilgili hususlar; navlun sözleşmesi kapsamında yer almaktadır. Navlun ücreti;  ürünler varış noktasına vardığında ya da peşin şekilde ödenebilir. Navlun ücreti, çeşitli hususların ele alınması sonucunda belirlenir. Navlun ücretleri değişken olduğu için kesin bir fiyat vermek doğru değildir.

Navlun ücreti kim tarafından ödenir” sorusu hem yük sahibini hem de yükü taşıyan kişiyi ilgilendiriyor. Navlun bedelini ödeyecek kişi, tarafların arasında yaptığı anlaşmayla belli olur. Navlun bedelinin ödemesiyle ilgili hazırlanan sözleşme türü konşimento olarak isimlendirilir. Ayrıca navlun faturanın kim tarafından kesildiği de çok merak ediliyor. Navlun fatura ancak uluslararası taşımacılık yapan kurumlar tarafından yapılır.  Capital Gümrük, uluslararası ticaret kurallarını ilke edinerek navlun sözleşmesine dayalı fatura kesiyor. Navlun fatura kesiminde KDV yoktur.

Navlun Faturası ve Ücretleri Hakkında Merak Edilenler

Uluslararası taşımacılık kapsamında navlun diye isimlendirilen bedel ödenir. Uluslararası taşımacılık yapan şirketlerin navlun faturası kesme yetkisi vardır. Navlun faturası;

  • Onaylı Navlun Faturası,
  • Yerli Navlun Faturası şeklinde ikiye ayrılır.

Onaylı Navlun Fatura; ithalat faaliyetlerinde önemli rol oynuyor. İthalat faaliyetleri için gümrüklere sunulan orijinal faturalara Onaylı Navlun Fatura ismi verilir.  İthalat gerçekleştirilen ülkelerdeki konsolosluklardan izin alınmasını ifade eden bir fatura çeşididir.

Yerli Navlun Faturası; Katma Değer Vergisi iadesinin dahil olduğu faturadır. Yerli Navlun Faturasının bir sayfasının kopyası Gümrük Beyannamesi içinde yer alır. Bu fatura türünün doğru doldurulmasına çok dikkat edilmelidir.