tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirBize Sorun

Navlun Fiyatları-2022

Navlun fiyatları-2022 uluslararası ticaretle uğraşan pek kişi tarafından merak ediliyor. Fakat konusundan önce navlunun genel tanımını bilmek çok önemlidir. Navlun, deniz yoluyla yapılan dış ticaret faaliyetleri, gemide eşya taşıma işlemlerinde gemiciler tarafından ödenmesi gereken ücretleri kapsar. Navlun, uluslararası ticarette çok önemli bir kavram haline gelmiştir. Bundan dolayı günümüzde yalnızca deniz taşımacılığında değil aynı zamanda hava yolu, demir yolu ve kara yolunda da çok kullanılmaya başlamıştır. 

Navlun fiyatları-2022; gümrük müşavirliği şirketleri tarafından verilen hizmet ve taşınan yük karşılığı ödenen bedeli ifade ediyor.   Deniz hukuku kapsamında öne çıkan sözleşmeler navlun için geçerlidir. Navlun sözleşmesi ile gemiyle taşınacak ürünlerin bedeli güven altına alınır.

Navlun Sözleşmesi Nedir?

 Navlun sözleşmesi, denizyolu taşımacılığı yapan kişileri yakından ilgilendiriyor. Bir geminin tamamı ya da belirli bölümünün yük taşıması için tahsis edilmesiyle ilgili kurallar navlun sözleşmesi ile belirlenir.

Navlun sözleşmesi şu unsurları ele alıyor;

  • Taşımanın bir bedel karşılığı yapıldığına dair taahhüt,
  • Anlaşma sağlanan kişinin taşımayı gerçekleştireceği,
  • Yükü taşıyacak aracın gemi veya gemi niteliklerini taşıması,
  • Taşınacak yükün gemiyle taşınmaya elverişli olduğu,
  • Yük taşımacılığına konu olan her iki tarafın deniz yolunu tercih edeceği,

 

Aynı zamanda yükün deniz yolu, havayolu, demiryolu ya da kara yoluyla yapılmasını kapsayan sözleşmeyse karma navlun sözleşmesi olarak isimlendirilir.  Navlun sözleşmesi sayesinde taşıtanla taşıyan taraflar hak sahibi olur. Taşıyan taraf sunduğu hizmet karşılığı navlun yani ücret alır. Yükün taşınacağı aracı taşımanın gerçekleştireceği gün ve saate hazır eder. Navlun ücreti, iki tarafında yaptığı anlaşmayla belirlenir. Yalnız uluslararası sözleşmelerle navlun bedeli standartlaştırılmıştır. Bu sözleşmeye taraflar uymak zorunda değildir. Tarafların anlaşma sağladığı ödeme türüyle ücret ödenir.

Navlun Bedeli Nedir?

Navlun bedeli ile ilgili tek bir değişkenden söz etmek mümkün değildir. Çünkü navlun bedeli oluşturulurken ortaya çok sayıda değişken sunulur. Navlun fiyatları-2022 şu faktörlere göre belirlenmiştir;

  • Ürünlerin çıkış ve varış noktalarının birbirine uzaklığı,
  • Piyasa arz-talep dengeleri,
  • Taşıma süresi,
  • Taşımayı yapacak kişinin gittiği rota üzerinden geri dönerken boş ya da dolu dönmesi,
  • Ürünlerin ne sıklıkla taşınacağı,

Özellikle taşımayı yapacak kişi boş yükle dönecekse onun yol masrafı da mutlaka navlun ücretlerine yansır. Capital Gümrük, uzman ekibiyle uygun navlun fiyatları-2022 belirlemiştir.