tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirBize Sorun

İlave Gümrük Vergisi Nedir Nasıl Hesaplanır

Uluslararası ticaret konularında gündeme gelen ilave gümrük vergisi nedir? Sorusunun yanıtı almanızı sağlıyoruz. Alınacak gümrük vergilerine ek olarak talep edilen bu tutarların neden alındığını ve nasıl hesaplandığını öğrenebileceksiniz. Uluslararası ticaretlerde kabul gören bazı tedbirler ile tarife veya tarife dışı şeklinde iki türdür. Gümrük vergilerindeki oranların artışının tarife şeklinde adlandırıldığını belirtebiliriz. Ticaret politikası önlemlerinde ise tarife dışı önlemlerin ön plana çıktığı görülmektedir. Gözetimler, damping veya miktar kısıtlaması ile koruma önlemlerinin bu kategoride yer aldığını vurgulayabiliriz. Haksız rekabetlere karşı tedbir alınabilmesi amacıyla ithalat işlemlerinde tarife dışı önlemlerin önemi büyüktür. Bu kapsamda değerlendirilmekte olan ilave gümrük vergilerinin yasal olarak ele alındığı 474 sayılı kanuna göre adım atılmaktadır. Gümrük Giriş Tarifesi Cetveli Kanunu şeklinde bilinen bu yasal dayanakların gözden geçirilmesi gerekmektedir.

İlave Gümrük Vergisi Sorgulama

Eşyaların ithal edilmesi halinde nasıl bir prosedür uygulanacağını ve gümrük vergi oranlarının ne kadar olduğunu belirleyen 474 sayılı Gümrük Giriş Tarife cetveli ile bilgi almak mümkündür. Yapılan sınıflandırmalar neticesinde eşyaların tanınmasını kolaylaştıracak adımlar atılmaktadır. GTIP numaralarının bu amaçla belirleneceğini aktarmaktayız. Bu numaranın karşısında belirtilen tutarların ise gümrük vergi oranlarını işaret ettiğini belirtebiliriz. Dış ticaret işlemlerinde önemli bir yere sahip olan maliyet hesaplamalarının bu sayede yapılabileceğini aktarmaktayız. Ürünlerin hangi ülkelere ait olduğunun tespitinde ve hangi alanlarda kullanılacağının incelenmesinde faydalı olan bir numaradır. Doğru tespitlerin yapılması için ödenecek olan vergi oranlarının netleşmesi gerekmektedir. Bu aşamada yardımcı olan araçlardan faydalanabilir ve vergi hesaplamalarını kolaylaştıracak sayfalara hızla ulaşabilirsiniz. İlave gümrük vergisi sorgulama işlemlerinin bu sayede başarılı bir şekilde tamamlanacağını belirtmekteyiz.

İlave Gümrük Vergisi Hesaplama

Tarife dışı önlemlerde yer almakta olan İGV hesaplamasının nasıl yapılacağını merak ediyor olabilirsiniz. Yerli sanayi ürünlerinin korunması amacıyla belirlenen bir vergidir. Dış ticaret politikalarına göre, ithalatın zarar veren faktörlerini yok etmek ve ürünlerin belirlenecek fiyatlara ulaşmasını sağlamak amacıyla alınmaktadır. Fark giderme özelliğinin yansıtılabileceğini belirteceğimiz İGV'nin CB tarafından düzenlenmekte olduğunu belirtebiliriz. Hesaplamanın yapılabilmesi için gümrüklenen değeri dikkate alınacaktır. Birden fazla parametrenin hesaplama içerisinde yer alabileceğini vurguluyoruz. Son derece kolay şekilde tamamlanacak olan bu hesaplama için matrah üzerinden gidilmektedir. GV matrahında eşyaların CIF değerlerini baz almanız gerekmektedir. Bu sayede eşyaların matrahının görülebileceğini ve GTIP karşısındaki oranlara göre GV alınacağını aktarıyoruz.

İnternet üzerinden ulaşabileceğiniz araçlar ile doldurulması zorunlu alanları aktardığınızda kolay hesaplamalardan faydalanabilirsiniz. Bu konu hakkındaki sık sorulan sorulara hızla yanıt verecek olan tecrübeli ekiplerle tanışmanıza olanak verilmektedir. Gümrük vergisinin ne kadar olduğunu, bu vergiden muafiyet ürünlerini veya KDV'nin de ödenip ödenmeyeceğine dair soruları yöneltebilirsiniz.

Gönderimlerin hangi tutarları aşacak olması halinde vergi alınacağını sizler için paylaşıyoruz. Gümrüğe sunulacak ücretlerin ve ÖTV bedellerinin alınmasına ilişkin mevzuatların incelenerek sorularınıza yanıt verileceğini aktarıyoruz.