Telefon 0530 710 27 85 / 0505 224 01 81
E-Mail info@capitalgumruk.com
Çalışma Saatlerimiz P.tesi - C.tesi 09:00 - 18:00
0312 395 25 01

İhracatçıya ” Yeşil Pasaport”

İhracatçıya ” Yeşil Pasaport”

Ankara Ostim’deki Gümrük Firması olarak Mesleğimde her zaman müşterilerimize faydalı olacağına inandığım değişikleri haberdar etmişimdir. Yeşil pasaport uygulamasıda artık benimde bir rüyam olmuştu . ancak son zamanlardaki siyasi olaylardan dolayı ütopik olmaya başlamıştı. Kaldi benim ilk duyduğum kişi eski Gümrük ve Ticaret Bakanımız Hayati Yazıcı dan duymuştuk. Dış ticaret yapan firmanın 10 çalışanına kadar yeşil pasaport verilecek diyede aldığımız bilgilerdi. Ancak zamanla bu sayı 5’e kadar düştü. Zamanlada gündemden düşmüştü, ama yine gündeme geleceği konusunda kuşkumuz yoktu ki, Bakanımız Bülent Tüfenkçi tarafından yine gündeme getiilmişti. Referandumunda vermiş olduğu itici bir güçle altyapısı hazır olunca hemen çıkarıldı. Ancak yeşil pasaportlu sayısı beklediimiz gibi değildi düşürülmüştü. Bunun çok sakıncası vardır. Düşününüz bir dış ticaret firması 7 milyon dolar ihracat yapıyor, bunu patro tek başına yapamaz illaki üretim prosesinin dışında satış ve dış ticaret departmanlarıda vardır. Böyle bir vizesiz pasaport olayından illa ki patron faydalanmak isteyecek olup, vizyon tamam ama yetkinlik eksik kalacaktır. Çalışanın özellikle son dönemlerde Çin ‘in vize vermemesi yada çok geç vermesi gibi nedenlerde yapılan işlem topal bırakılmıştır. Bence burakamın minumum 2 kişi olması gerekliydi.  Uygulamada ise nasil bir bürokrasi ile karşılaşılacağı ise daha belli olmamaktadır.

. Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile son üç yılda yıllık ortalama ihracat tutarı Bakanlar Kurulunun belirleyeceği değerin üzerinde olan firma yetkililerine 2 yıl süreyle yeşil pasaport verilecek. İhracatta bahar havası estiren karardan 10 bin 784 firma yararlanırken 13 bin 915 kişi yeşil pasaport sahibi olacak.

İhracatı desteklemek amacıyla 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda değişikliğe gidildi. Böylece 1 milyon doların üzerinde ihracat yapan firmaların yetkililerine verilecek yeşil pasaport uygulaması resmen başladı. Bakanlar Kurulunun İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararına göre; son 3 takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 1-10 milyon dolar olan firmaların bir, 10 milyon dolar üzeriyle 25 milyon dolar arasında olan firmaların iki, 25 milyon dolar üzeriyle 50 milyon dolar arasında olan firmaların üç, 50 milyon dolar üzeriyle 100 milyon dolar arasındaki firmaların dört, 100 milyon dolar üzerinde olanların ise beş yetkilisine yeşil pasaport verilecek.

İhracatçıların yeşil pasaport sahibi olabilmesi ile ilgili ilk adım, Resmi Gazete’nin 9 Ağustos 2016 tarihli sayısında yayınlanan, “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 7.maddesiyle, “son üç yılda Bakanlar Kurulunca belirlenecek ortalama tutarın üzerinde ihracat gerçekleştiren firmanın yetkililerine, iki yıl süreyle hususi damgalı (yeşil) pasaport verilebilir” hükmünün getirilmesiyle atılmıştı. Resmi Gazete’nin 23 Mart 2017 tarihli sayısında ise ihracatçıların yeşil pasaport sahibi olabilmelerinin şartları belirlendi.

Ekonomi Bakanlığı 15 gün içerisinde yeşil pasaport alma hakkına sahip firmaları Ekonomi Bakanlığı Bölge Müdürlüklerine ve İhracatçı Birliklerine iletecek. Bu sürecin sonunda yeşil pasaport başvuruları kabul edilmeye başlanacak.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilecek?

Resmi Gazete’nin bugün yayınlanan karara göre; son üç yıllık ihracatı ortalama 1 milyon dolar ile 10 milyon dolar arasında olan firmalara 1, 10 milyon dolar ile 25 milyon dolar arasında ihracat gerçekleştiren firmalar 2, 25 ile 50 milyon dolar arasında ihracatı olan firmalar 3, 50 ile 100 milyon dolar arası ihracatı olan firmalara 4 ve 100 milyon dolar üzeri ihracat gerçekleştiren firmalar 5 yetkilisine yeşil pasaport müracaatında bulunabilecek. İhracatçılara yeşil pasaport 2 yıl süreyle verilirken, eş ve çocukları bu haktan yararlanamayacak.

Yeşil pasaport müracaatı, İçişleri Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığınca müştereken belirlenen talep formu eksiksiz doldurulduktan sonra firmanın üyesi olduğu ihracatçı birliğine yapılacak. İhracatçı Birliği belgelerin eksiksiz olduğunu tespit ettikten sonra Ekonomi Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ne sunulacak. Bölge Müdürlüğü onayı sonrasında pasaport müracaatı şahsen yapılacak. Ostimde yerleşik gümrük firması olarak detaylı bilgileri tarafınıza sunabiliriz,