tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirBize Sorun

Gümrükte KDV Ödeniyor Mu

Gümrük işlemleri sebebiyle ödenmesi gereken gümrük vergilerinde ve para cezalarında ticari bankalar ve kamu başkanlıkları aracılığı ile ödeme yapılmaktadır. Bazı kartların ilgili bankalarında bulunan POS cihazı ile gümrük saymanlıklarında için kullanılabilen bir ödeme aracı olarak bilinmektedir. Düzenlen gümrük beyannamesi ile ilgili olarak verginin ve varsa eğer para cezalarının da ödendiğini gösteren bilgiler Ticaret Bakanlığı’nın bilgisayar sistemi üzerine elektronik olarak iletilmektedir. Bunu takip eden, gümrük beyannamesi, bu beyanname ile ilgili olan vergilerin ve para cezalarının kararları otomatik bir biçimde kapanmasını sağlamaktadır.

Gümrük İşlemlerinden Doğan Vergileri Nasıl Ödenir?

1.500 Euro’nun altında kalan taşımaları için, ürünlerin bu kategori içinde değerlendirilebilmesinin de çeşitli şart ve işlemleri de yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bu şartlar genel anlamda 3 farklı biçimde ifade edilmektedir. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

Gümrüklerden geçirilmesi gerekli olan ürünlerin ticari bir amaç ile getirilmemiş olması ve miktarlarının ticari amaç üzerinde etki etmemesi gerekmektedir. Türkiye’de satılacak kadar çok miktarlar da getirilen ürünlerin bedeli 1.500 Euro’dan az olsa bile bu ürünlerin bu kategori içinde değerlendirilmesi ifade edilmektedir. Bu yüzden GTIP numarasına bakılarak belirlenmiş olan gümrük vergileri işleme koyulmaktadır.

Yurt dışından ülkeye giriş yapmış olan yolcuların ürünleri direkt olarak yanlarında taşıması ya da ürünlerinin posta ya da hızlı kargo ile yabancı bir ülkeden getirmiş olması gerekmektedir. Tır ve geni gibi taşıma araçları ile ülkelere getirilen ürünleri, ürün bedellerine bakılma zorunluluğu olmadan GTIP numarası sayesinde gümrük vergilerine tabii tutulmaktadır.

Yolcuların bununla beraber ülkeye getirdikleri ya da hızlı kargo ya da posta yolu ile gelen ürünlerin en fazla 30 kilogram ağırlığında olması gerekmektedir. Bu taşıma limit sınırını geçen ürünler de 1.500 Euro limitinde ki değer ile değerlendirilmeye alınmaz, bunun yerine GTIP numarasına bakılarak gümrük vergisi uygulamasına tabi tutulmaktadır. Fakat diplomatik amaçla ile getirilmiş olan ürünlerin ağırlık sınırına dikkat edilmemektedir.