tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirBize Sorun

Gümrükleme Müşavirliği Hizmetleri

Ankara kentinde hizmet veren Capital Gümrük ile iletişime geçerek gümrükleme müşavirliği hizmetleri alabilirsiniz.

Capital Gümrük, müşavirlik hizmetlerini dürüstlük ilkesine dayalı şekilde gerçekleştiriyor. Gümrükleme işlemlerini büyük titizlikle yürüten şirketimiz aynı zamanda yenilikçi bakış açısıyla da gümrükleme işlemlerinde kesin sonuca varıyor. Gümrükleme işlemlerini gerçekleştirirken hızlı hizmet sunmasıyla da çok dikkat çekiyor. Gümrük işlemleriyle ilgili tüm talepleri karşılama noktasında profesyonel davranışlar sergilemektedir. Gümrükleme müşavirliği hizmetleri verirken kanunlara uygun olmasına özellikle dikkat ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Bölgesine giriş ya da çıkış yapan taşıt ve eşyalarla ilgili kuralları, gümrükleme müşavirleri takip etmektedir. Gümrükleme hizmetleri veren kişiler, gümrük müşavirleri şeklinde de isimlendirilmektedir. Gümrük müşavirleri aslında dolaylı temsilcilerdir. Kendi isimleriyle başkalarının temsilcisi olarak hizmetlerini yürütürler.

Gümrükleme Müşavirliği Ne İş Yapar?

Gümrükleme müşavirliği hizmetleri sayesinde gümrükle ilgili işlemlerinizi daha hızlı halledebilirsiniz. Hem etkili hem de hızlı çözümler sağlayan müşavirlik hizmetlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Gerekli olan belgelerin düzenlenmesi,
  • Eşya ve malların gerekli kişilere teslim edilmesi,
  • Gümrükleme standartları doğrultusunda değerlendirilmesi,
  • Vergi tarzında yasal işlemlerin prosedürlere uygun yapılması,
  • İşlemler esnasında belgelerin gümrük idareleri başta olmak üzere çeşitli kuruluşlara teslim edilmesi,
  • Mal ve eşyalardaki beyanlar doğrultusunda belirtilen bilgilere dayalı olarak tarifelerin oluşturulması,
  • Mal ve eşyalar muayeneye tabii tutulduktan sonra onlarla ilgili tarife oluşturulması da öne çıkan bir konudur.

Gümrük müşavirliği firmaları, yer aldıkları ülkelerde gümrük işlemleri gerçekleştirirler. Gümrükleme işlemleri, gümrük danışmanlığı izni alan firmalarca yürütülmektedir. Gümrükleme hizmeti; ülkeler arasında taşıt, eşya ve ürünlerin geçişini sağlamaktadır. Bu işlem yapılırken gümrük kurallarını kapsayıp kapsamadığı da incelenir. Ayrıca ülkeler arasında ürünlerin kabul edilip edilmeyeceğine dair hususları da gümrük kuralları belirler.

Gümrükleme Müşavirliği İşlemleri Nelerdir?

Gümrükleme müşavirliği hizmetleri belirli kriterlere göre yapılmaktadır. Gümrükleme müşavirliği hizmetlerini şöyle sıralayabiliriz:

Transit Ticaret Gümrükleme İşlemleri

Türkiye dışındaki ülkelere serbest doşımsız direkt ticareti kapsayan ön çalışmaları kapsamaktadır. Ürünlerin hem satış hem de alış noktasındaki tüm aşamaları içermektedir. Transit ticaret gümrükleme işlemlerinde; depolama, nakliye ve sigorta işlemleri tek yerden yürütülmektedir.

Geçici İthalat Gümrükleme İşlemleri

Başka ülkelerden Türkiye’ye giriş yapacak eşyalar daha sonra geri çıkacağı zaman gümrükleme işlemine tabii tutulur.

Antrepo Gümrükleme İşlemleri

Serbest dolaşıma girmeyen 4458 sayılı Gümrük Kanunu 93. maddesine istinaden olan işlemleri içeriyor. Antrepo gümrükleme işlemleri için beyannameye ihtiyaç duyulmaktadır.

İthalat Gümrükleme İşlemleri

Türkiye’ye diğer ülkelerden gelen ürünlerle alakalı ön çalışmaların yapıldığı işlemleri kapsamaktadır. İthal edilen vergilerle birlikte ek mali yükümlülüklerin hesaplanmasını da ithalat gümrükleme işleri içeriyor.

Dahilde İşleme Gümrükleme İşlemleri

Gümrükleme müşavirliği hizmetleri, Gümrük Kanunu ve ona bağlı tebliğ hükümlerince gerçekleşmektedir. Başka ülkelerden Türkiye’ye işlenmesi için getirilen eşyalara dayalı ön çalışmaları yapan bir sistemdir. Ödenecek vergi ile teminatların hesaplanmasında önemli rol oynuyor.

İhracat Gümrükleme İşlemleri

Gümrükleme müşavirliği olarak, ihracat gümrükleme işlemleri de çok gerçekleşmektedir. Türkiye’den yurt dışına gönderimi yapılan ürünlerle ilgili ön çalışma yapılmasını sağlıyor. Ayrıca ihracat işlemleri sırasında ek mali yükümlülüklerle birlikte vergi hesaplamalarını da gerçekleştirmektedir.