tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirBize Sorun

Gümrükleme Hizmetleri

Farklı bir ülkeyle olan ticari ilişkilerde ürün ve hizmetlerin gümrük alanından geçişi sırasında yasal birtakım işlemlerin yürütülmesi gerekir. Gümrük Kanunu’yla yetkilendirilen gümrük müşavirleri, her türlü gümrük işleminin takibini yapar ve işlemleri sonuçlandırır. Ticari işlemler içinde kişi ve firmalar için en önemli olan dış ticarettir. Dış ticaretle uğraşmak kolay değildir, zorlu bir süreci kapsar. Gereken her işlemin, prosedürlere uygun şekilde yerine getirilmesi ve sağlıklı şekilde ilerleyerek başarılı sonuçlara ulaşılması gümrükleme hizmetleri ile mümkündür. 

Uluslararası faaliyetlerinizde ilgili her türlü bilgiyi almak ve gümrük mevzuatıyla ilgili doğru çözümleri elde etmek için uzman kadroyla hizmet veren gümrükleme firmalarından destek alabilirsiniz. Küçük ya da büyük herhangi bir işletmeniz varsa ya da bireysel olarak hedeflerinize ulaşmak için dış ticaretle uğraşmak istiyorsanız gümrükleme firmaları en iyi çözüm ortağınız olacaktır. 

Gümrükleme Nedir?

Gümrükleme demek, güncel dış ticaret prosedürlerini yakından takip etmek demektir. Ticari alanda hem ilişkide olunan ülkenin yasal mevzuatı hem de ürünlerin teslim tarihi çok önem taşıdığından gümrük danışmanlık ve müşavirlik firmalarından destek alınması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. 

Gümrükleme, herhangi bir ülkeyle gerçekleştirilen dış ticaret faaliyetlerinde ürünlerin gümrük sahalarından geçişi sırasında resmi işlerin yürütülmesidir. Bu da profesyonellik, deneyim ve bilgi gerektirir. Gümrük müşavirleri bu konuda gerekli bilgi ve donanıma sahiptir. Müşterileri adına gümrükleme işlemlerini ve aynı zamanda farklı birçok işlemi sorunsuz şekilde gerçekleştirebilirler. 

Her bir ülkenin kendine ait gümrük bölgeleri vardır. Bu bölgelerde, ihracat ve ithalata konu olan ürünlerin giriş çıkışları kontrol altına alınır. Gümrükleme adı verilen hizmetlerin hepsi, ülkelerin yasalarına göre gerçekleştirilir. Bu sayede ülkeler, ticari anlamda birbirilerine karşı yükümlülüklerini yasalara uygun şekilde yerine getirmiş olur. Ancak bahsedilen işlemler kolay olmadığı gibi maddi manevi kayıp yaşanmaması için de doğru şekilde yapılması şarttır. Ülkelerin prosedürlerine herkesin hakim olması mümkün değildir. Gümrükleme hizmeti sağlayan firmalar, ülkelerin yasal ticaret ve gümrük prosedürlerini bilir, kişi ve firmalar için profesyonel destek sağlar.

Gümrükleme Aşamaları Nedir?

Gümrükleme esnasında alanında bilgili ve eğitimli gümrük müşavirleri müşterilerine yardımcı olur, her konuda yol gösterir. Kişi ve firmalar için avantajlı gümrükleme aşamaları;

• Ürünlerin üretim ve paketleme sürecinin tamamlanarak sevkiyata uygun hale getirilmesi, 

• Nakliyat organizasyon planının yapılması,

• Ürünlerin konteynerlere yüklenmesi ve limana getirilmesi,

• Ticari ilişkide bulunulan ülkenin yasalarına göre işlemlerin eksiksiz şekilde yerine getirilmesi için istenen belgelerin hazırlanması,

• Ürün sevkiyatı için gümrük beyannamesinin doldurulması,

• Son olarak ürünlerin kontrolünün yapılması ve sevkiyatın sağlanması şeklindedir.  

Görüldüğü üzere gümrükleme işlemleri oldukça detaylıdır. Eğer profesyonel gümrük müşavirleri devreye girerse gümrükleme hem kısa sürer hem de sorunsuz şekilde tamamlanır. Bu bağlamda uzman gümrük müşavirliği hizmetinden faydalanmak isterseniz, ihtiyaç duyduğunuz desteği Capital Gümrük en kaliteli şekilde sağlayacaktır.