tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirBize Sorun

Gümrük Sınırı Kaç Dolar

Gümrük sınırı kaç dolar genel anlamda bakıldığı zaman eski dönemde Dolar sınırı vardı fakat son değişiklikler ile getirilen ürünün değeri de 1 Euro veya 1 Dolar bile olsa gümrük vergisi ödenmeye başlamıştır. Böylelikle yurtdışından ürün getirme limiti de böylelikle tarih olmuştur.

Diğer taraftan Resmî Gazete yayınına göre ve 14 Temmuz tarihinde yürürlükteki karara baktığımızda, karar kapsamında aylık ürün sipariş etme limiti 5 olarak belirlenmiştir. Yani yurt dışından bir ay içinde en fazla beş ürün satın almaya izin verilir. Karar kapsamında ise şirketlerin 5 adet numune sipariş verme hakkı olmuştur. Genel olarak ürünlerin gümrük vergisinin zamlanması durumu da genellikle Çin ve ABD ülkesinden sipariş edilen ürünler için geçerlidir.

Kaç Dolara Kadar Gümrük Vergisi Yok?

Sipariş dışında Türkiye gümrük bölgesindeki kişiye posta veya hızlı kargo taşımacılığı yolu ile gelen, bedeli gönderi başına toplamda 150 Avro miktarını geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır. Kaç Dolara kadar gümrük vergisi yok kısaca tanımlarsak yurt dışından getirilen eşyalarında brüt anlamda 30 kilogramı geçmemesi gerekir. Diplomatik eşya ve 58.madde kapsamında yolcu eşyalarının posta veya hızlı kargo taşımacılığı yolu ile gelmesi durumunda kıymet ve ağırlık sınırı uygulanmayacak. 

Gümrük Sınırı Vergiden Muaf Olanlar Nelerdir?

Resmi Gazete içinde yayımlanan yeni kararda belirtildiğine göre bilgi edinebilme endüstriyel veya ticari araştırma amaçlarına yönelik olarak nitelikleri veya diğer teknik özelliklerinin de belirlenebilmesi amacıyla inceleme, analizler, test edilmek üzere getirilen eşyalar vergiden muaf olurlar. Yurt dışından ülkeye tıbbi araştırma amacı ile gönderilen biyolojik materyallerde bu kapsam içinde değerlendirilir. Fakat bu tarz materyallerin de Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış tıbbi laboratuvar, genetik merkezler adına gönderilmiş olması gerekir.

Türkiye’de online alışverişin gün geçtikçe artış gösterdiği zamanlarda yurt dışı sitelerden alışverişlerde ödenen vergide önemli bir değişikliğe gidilmiştir. Yeni düzenlemelerle beraber 1 Mayıs tarihinden itibaren Avrupa Birliği dışı ülkelerden de kargoyla gelen eşyaların gümrük vergileri yüzde 20’den yüzden 30 kadarına çıkabilir. Kargo ile bireysel ithalatta 1500 Euro limit ise 150 Euro olmuştur.