tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirBize Sorun

Gümrük müşavirliği şirketleri ne iş yapar

Gümrük müşavirliği şirketleri ne iş yapar? Gümrük müşavirliği şirketleri, bir ülkenin dış ticaretinde önemli rol oynayan etkenlerdir. 
Gümrük müşaviri; dış ticaret işlemlerini yürüten ve meslek tanımı kanunla yapılmış kişilerdir. Gümrük müşavirleri; sanayicilere, ithalatçılara ve ihracatçılara danışmanlık yapmaktadır. 4458 Sayılı Kanun kapsamında gümrük müşavirlik mesleği tanımı ve görevleri açıklanmıştır. Bu kanun çerçevesi içinde gümrük müşavirleri danışanlarına hizmet veriyor. Gümrük müşavirleri; ithalat ve ihracatın tüm adımlarında görev yapıyorlar. Gümrük müşavirliği şirketleri hem gümrükle hem de dış ticaretle ilgili bilirkişilik ve hakemlik yaparlar. Gümrük işlemleriyle alakalı olarak yazılı görüş bildirme hakları vardır. Yurtdışındaki işlemleri yürütmede bu şirketler, temsilci pozisyonunda olurlar. Gümrük müşavirliği şirketleri; gerekli belgeleri hazırlarlar. Ayrıca eşyaların hazırlanmasında da önemli rol oynuyor. 

Gümrük Müşavirliği Şirketi Görevleri

Gümrük müşavirliği şirketi; gümrükle ilgili mevzuata uygun şekilde ihracat ve ithalat hizmetleri veriyorlar. Mevzuat kapsamında ithalat ve ihracat ürünlerine karşı düzenlemeler yapıyorlar. Gümrük müşavirliği şirketleri; ihracat ve ithalat yapan firmaların itibarına yönelik çalışmalara imza atıyor. 
“Gümrük müşavirliği şirketleri görevleri” şu şekilde sıralanabilir:

Muayene

Gümrük müşavirleri ithalat ve ihracatı yapılacak eşyaların kontrolünü gerçekleştirirler. Hasarlı ve sağlam eşyalarla ilgili raporlar tutarlar. /6

Beyan

İthalat ve ihracatı gerçekleşecek eşyalarla ilgili Gümrük Kanunu’na uygun beyan hazırlanması gerekiyor. Gümrük Kanunu çerçevesinde müşavirler, beyan oluştururlar. Yanlış ya da eksik beyan oluşturulması ithalatla ihracat yapan firmaları zor duruma düşürür. İthalat ve ihracat firmalarının beyan konusunda ceza almaması için devreye gümrük müşavirliği şirketleri girer. 

Kırmızı Hat

Gümrük kontrolleri belgelere dayalı olarak yapılır. Özellikle gümrük beyannamesiyle ona dayalı olan ekli belgelerin uyum içinde olması büyük önem taşıyor. Yalnız bazı risk taşıyan eşyalarda gümrük idaresi; eşyalarla birlikte beyanname ve ona dayalı ekli belgeleri direkt karşılaştırmak isteyebilir. Bahsettiğimiz bu işlem; gümrük kontrolüne kırmızı hat muayenesi yani kontrolü şeklinde isimlendirilir. 

Sarı Hat

Gümrük müşavirliği firmaları tarafından gerçekleşen diğer bir işlemse, sarı hattır. Sarı hat; gümrük beyanıyla onun yapılmasını sağlayan belgelerin karşılaştırıp, kontrol edilmesini kapsıyor. Gümrük Beyannamesi’ndeki bilgilerle ona ekli olanların belgelerin uyum içinde olması gerekiyor. 

Gümrük Müşavirliği Şirketleri Neye Göre Belirlenmeli?

Gümrük müşavirliği firmaları seçilirken çok dikkat edilmesi gerekiyor. Gümrük müşavirlik şirketi seçerken aşağıda sıraladığımız noktalara dikkat etmeniz gerekiyor;

  • Konum,
  • Fiyat,
  • Teknoloji,
  • Mevzuat takibi,

Ankara gümrük firmaları lokasyonunda dış ticaret işlemleri için Capital Gümrük’ü tercih edebilirsiniz. Capital Gümrük müşavirlik hizmeti ücretleri, her sene bakanlığın belirlediği asgari ücret tarifesi doğrultusunda ölçeklendiriliyor. Aynı zamanda Gümrük Kanunu’nda geçenlere göre fiyat belirlenmektedir. Gümrük müşavirlik şirketlerinde çalışan kişilerin teknolojiyle arasının çok iyi olması gerekiyor. Çünkü gümrük işlemleri için teknolojik bilgi gerekmektedir. Gümrük müşavirlik şirketleri, mevzuat takibini de çok iyi yapmalıdır. Gümrük müşavirlerinin mutlaka gümrükle ilgili mevzuatı çok iyi bilmesi gerekiyor. İşlemleri gümrük mevzuatına göre yapması büyük önem taşımaktadır.