tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirBize Sorun

Gümrük Müşavirliği Ne İşe Yarar

Gümrük müşavirliği ne işe yarar? Son zamanlarda çok fazla duyulan mesleklerden. Haliyle gümrük müşavirliği nedir sorusunun cevabı da çoğu kişi tarafından merak ediliyor. Gümrük müşavirliği hakkında yapılan araştırmalarda öne çıkan ilk bilgi, gümrük müşavirlerinin kanuni yetkiler doğrultusunda iş yaptığıdır. Yani gümrük müşavirliği hizmet kapsamı, yasalarca şekillenmiştir. Öncelikli olarak uluslararası ticaretle uğraşan kişi ve firmalara profesyonel danışmanlık hizmeti sağlarlar. Dış ticaretle ilgili her türlü resmi işlemi, vekalet yoluyla müşterileri adına yapmakla yükümlüdürler. 

Gümrük müşavirlik firması çalışanları, her türlü gümrük işlemini takip etme ve sonuçlandırmakla yükümlüdür. Gümrük müşavirlerinin görevi, ürünlerin siparişleri oluşturulduğu anda başlar. Yasal mevzuatlar sebebiyle gümrük işlerinin giderek karmaşıklaşmasında dolayı oluşan hizmet dalı gümrük müşavirliği ile dış ticaret işlemleri önemli ölçüde kolaylaşmıştır. 

Her işin bir uzmanı olduğu gibi gümrük işlemlerinin uzmanı da gümrük müşavirlik ve danışmanlık firmaları bünyesinde çalışan müşavirlerdir. Bu sıfata sahip kişiler, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmuş, sektöründe bilgili ve deneyimli kişilerdir. Dolayısıyla gümrük mevzuatına tümüyle hakimdirler. 

Gümrük Müşavirlik Firmaları Hizmet Kapsamı

İthalat ya da ihracat yapacak olan herkes, gerekli işlemleri Gümrük Kanunu’na göre yapmak zorundadır. Bu işlemler haricinde ticareti yapılacak ürünlerle ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması da büyük önem taşımaktadır. Firmalar için hem gümrük işlemlerinin gerçekleştirilmesi hem de itibarının korunması konusunda profesyonel gümrük firmaları öne çıkmaktadır. 

Gümrükleme firmaları ithalat ve ihracat işlemlerinin sorunsuz şekilde gerçekleştirilmesi için hizmet verir. Çünkü gümrük işlemlerinde trafik aşırı derecede karmaşık ve yoğundur. Dış ticaret hizmet kapsamında genellikle maddi değeri büyük olan eşyaların güvenli şekilde nakliyesi vardır. Bu nedenle transfer işlerinin hatasız şekilde yapılması gerekir. Bu da gümrük işlemlerinin doğru şekilde yapılmasıyla mümkündür. 

Gümrük müşavirliği firmaları doğru uygulama, mesleki bilgi ve profesyonel organizasyon yaparak uluslararası ticarette firmaların işini çok büyük ölçüde kolaylaştırır. Firmalar ve müşterileriyle sağlam temelli bir iletişim demek olan gümrük müşavirliği sayesinde gümrük sürecinin tüm yasal işlemleri doğru ve eksiksiz şekilde halledilebilir. 

Gümrük Firmalarının Profesyonel Çalışmaları

Gümrük firmaları ürünlerin sipariş edilmesinden transferinin gerçekleştirilmesine kadar her aşamada aktif rol oynar. Bu bağlamda gümrük firmaları ne iş yapar sorusuna, işlemlerin içeriğine bakılarak cevap verilebilir. 

• ithalat sürecinde gümrük müşavirliği firmalarının rolü; ithal edilecek ürünle ilgili tüm evrak işlerinin yapılmasını sağlamaktır. Gümrükleme firmaları ithalat işlemlerinin yasal sürecine tümüyle dahildir. Ayrıca ithalat esnasında herhangi bir olumsuz durum ya da hasar yaşanırsa, bu durumun tespiti ve müşterilere bildirilmesiyle de görevlidir. 

• İhracat işlemlerinde de aynı şekilde tüm süreci kontrol altında tutmakla ve aynı işlemleri yerine getirmekle görevlidir. Bu durumda ihraç edilecek eşyaların sorunsuz şekilde nakliyesinin sağlanması, ihracatla ilgili belgelerin yasal mevzuatlara uygun olup olmadığının denetlenmesi tümüyle firmaların sorumluluğundadır.

Gümrük müşavirliğiNe İşe Yarar? Serbest bölge işlemleri için de gerekli izinlerin alınması ve belgelerin hazırlanmasında doğrudan sorumludur. Gümrük müşavirliği hakkında detaylı bilgi, danışmanlık ve hizmet almak için Capital Gümrük firmamızla iletişime geçebilirsiniz.