tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirBize Sorun

Gümrük Müşavirliği Firması Ne İş Yapar

Gümrük müşavirliği firması ne iş yapar genel olarak bakarsak bu firmalar, eşyaların gümrük tarafından onaylanma aşamasında öne çıkar. Eşyaların gümrükçe onaylanan bir işlem ve kullanımlara tabi tutulmasıyla ilişkin olan faaliyetlerini dolaylı bir temsil yolu ile takip ederek sonuçlandırmaktadır. Basit bir tanımla gümrük müşavirliği Ticaret Bakanlığı tarafınca tanınan, yetkililer doğrultusunda da gümrük idareleri için gümrük rejimleri kapsamında bir işlem gerçekleştirmektedirler.

Gümrük müşaviri firmaları, eşyaların gümrük tarafından onaylanan bir işlem ile kullanıma tabi tutulmasıyla ilişkin olan faaliyetleri dolaylı olarak takip ederek sonuçlandırmaktadırlar. Sonuç olarak gümrük Kanunu tarafından ön görüldüğü şekliyle bakarsak gümrük müşavirleri, dolaylı temsil yoluyla eşyaların gümrük tarafından onaylanan bir işlem ve kullanıma tabi tutulmasıyla ilişkili işlemleri gerçekleştirir.

Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur?

Gümrük müşaviri olmak için ilk olarak gümrük müşaviri olma şartları aranmaktadır. İzin belgesi alan gümrük müşavirleri gerekli olan belgeleriyle şirket kuruluşu ve tescil işlemlerini de geçekleştirebilecekler. Genel olarak müşavirlerinin yapmış olduğu iş ise kanunlar tarafından şekillenmektedir. Öncelik olarak dış ticaret faaliyetlerini yürüten firmalar için danışmanlık yapan gümrük müşavirleri, dış ticaretle alakalı olan konularda yapılan resmi beyanlarını temsil ettikleri firmaların adına müteselsil sorumlu olarak yapmaktadırlar.

İşlemleri başlatma aşamasından sonuç aşamasına kadar öne çıkan gümrük müşavirleri, bu firmalara birçok avantaj sağlamaktadır. Sonuç olarak gerekli eğitimi alanlar gümrük müşaviri sınavı geçildikten sonra gümrük müşaviri olunabiliyor.

Gümrük Müşaviri Hizmetleri

Gümrük müşaviri hizmetleri, danışmanlık hizmetleriyle birlikte ihracat ve ithalat işlemlerindeki rolü oldukça önemlidir. Bu işlem için içeriklerin bilinmesi ve aynı zamanda buna göre işlem hacminin sağlanması da oldukça önem arz ediyor. İthalat sürecinin gerçekleştirilmesiyle öncelik olarak gümrükleme firmalarının ithal edilmesi planlanan eşyalarında varış süreci içinde gerek duyulan tüm evrak işlerinin alınması sağlanmaktadır. Gümrük müşavirleri, yasal anlamda gelişme sürecine dahil olmasının yanında ithalat sürecinde olası hasar gibi durumların tespiti ve müşterilere bildirilmesinde görev alırlar. Bunun dışında ihracat işlemleri, serbest bölge işlemleri gibi birçok hizmet kapsamı da burada yer alıyor.