tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirBize Sorun

Gümrük Müşavirliği

Firmaların eşya/araçlarını gümrüğün onaylayıp dış ticaret faaliyetlerinin yürütülmesini gümrük müşavirliği büroları yapmaktadır. Capital Gümrük’te firmaların dış ticaret faaliyetlerine yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Gümrük müşavirliği hizmetleri, Ticaret Bakanlığı tarafından tanınan yetkilerle yürütülmektedir. Gümrük müşavirlik firmaları, gümrükçe eşyaların onaylanıp dış ticaretinin yapılmasını sağlarlar. Gümrük müşavirliği faaliyetlerini sürdürürken dolaylı temsil yoluna göre hareket ederler. Gümrük müşavirliği;

  • Belge hazırlamak,
  • Eşyaları kolayca ithalat ve ihracat yapmaktadır.

Gümrük müşavirliği sayesinde ihracat ve ithalat işlemleri yasalar kapsamında yapılmış olur. Böylelikle şirket olarak, dış ticaret faaliyetlerinizde daima itibar sahibi olursunuz.

Gümrük Müşaviri Vekaletnamesi Nedir?

Gümrük müşavirliği firmaları, vekaletnameyle hareket eden firmalardır. Gümrük müşavirlerinin dolaylı temsilci şeklinde görevlerini yürütebilmesi için vekaletname isimli belgenin alınması çok önemlidir. Vekaletnamenin kapsamı, Gümrük Kanunu tarafından belirlenen şartları taşıması gerekiyor. Gümrük Müşaviri Yetki Belgesi kapsamında vekaletnameyle müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Gümrük müşavirliği hizmetleri;

  • İthalat işlemlerinde vergilerin ödenmesi,
  • İşlemleri takip etme,
  • Eşyaların özelliklerini ele alarak onları gümrük rejimine tabii tutma,
  • Dış ticaret mevzuatı kapsamında hem izin hem de belgeleri temin edip eşyaların teslim edilmesi,
  • İlgili mevzuatlara göre eşyaların ithalatına bağlı olarak; stopaj, fon ve bandrol tarzında ek mali yükümlülüklerin yerine getirilmesinde önemli rol oynuyor.

Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri Nedir?

Gümrük müşavirliği hizmetleri, Ticaret Bakanlığı’nın 4458 Sayılı Gümrük Kanunu kapsamında belirlenmiştir. Kanunun 10. Maddesinde gümrük mevzuatının doğru uygulanmasına yönelik tüm prosedürler açıkça ifade edilmiştir. Eşyaların gümrük tarafından onaylanan işlem ya da kullanıma tabi tutulmasıyla alakalı tüm bölümler kanunla belirlenir. Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirleri, yönetmeliğin 576. Maddesini taşıyan kişilerdir. Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirleri;

  • Nihai kullanımların basit hale getirilmiş usul uygulamaları,
  • Ekonomik açıdan etkin gümrük rejimleri gibi hizmetleri yürütmektedir.

Gümrükle ilgili işlemlerin doğru ve eksiksiz yapılmasında yetkilendirilmiş gümrük müşavirlerine görev düşmektedir. Ticaret Bakanlığı tarafından yayına sunulan genelge ve tebliğler; Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirinin görev ve sorumluluklarını tam ifade etmektedir.

Gümrük Müşavirleri Nerelerde Çalışır?

Gümrük müşaviri çalışma alanları çok geniştir. Gümrük müşavirleri, gümrüklerde genel olarak istihdam ederler. Gümrük müşaviri yardımcıları da aynı şekilde gümrüklerde çalışmalarını yürütmektedir. Her gümrük firmaları ofisleri gümrüğün olduğu yerde hizmet verecek diye bir kaide yoktur. Bu durum tamamen firmanın kurulduğu şehre göre değişiklik gösteriyor. Gümrük müşavirleri çalışma alanlarını kanun kapsamında belirleyebilirler. Gümrük müşavirleri aynı zamanda özel üniversitelerde de ders verebiliyorlar. İthalat, ihracat ve dış ticarete dayalı derslere gümrük müşavirleri girebilir.

Ankara Gümrük müşavirliği kanunları ele alarak onların ışığında gümrükleme faaliyetlerini yürütür. Gümrük işlemlerinin başlatılması ve onların sonuçlandırılması noktasında önemli görev yapmaktadır. Gümrük mevduatı çok geniş olduğundan bu konuda danışmanlık hizmeti almak en iyisidir. Küçük bir hata sizin yüklü para cezasını ödemek zorunda kalmanıza sebep olur. Gümrük müşavirliği hizmetleri sayesinde tüm karşınıza çıkabilecek olumsuz durumları engellemiş olacaksınız.