tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirBize Sorun

Gümrük Müşaviri Kimler Olabilir

Gümrük müşaviri, gümrüklerde belgeleri hazırlar. Ayrıca ürünleri ithalat ve ihracata hazırlamaktadır. Gümrük müşavirleri sayesinde ihracat ve ithalat işlemleri çok kolaylaşır.

Gümrük müşaviri yasalara uygun olarak hareket etmektedir. İhracat ve ithalat işlemlerinin yasalara uygun olup olmadığını denetler. Bu iş kolunun görev tanımı, 7618 sayılı Gümrük Kanunu ile açıkça belirtilmiştir. Gümrük memurları her çeşit gümrük işlemlerinin kontrolünü sağlarlar. İthalat ve ihracat işlemlerinin sağlıklı ilerlemesinde etkin rol oynamaktadırlar. İthalat ve ihracat yapan müşterilerin ödemesi gereken harç ve vergileri de yakından takip ederler. Gümrük müşaviri aynı zamanda;

  • Gümrük faturası,
  • Menşe sertifikası,
  • Kargo kontrol belgelerini de düzenler. Ayrıca bu belgeleri düzenledikten sonra vekaletnamede kullanabilmek için ihracat ve ithalata konu olan müşterilerin belgelerini de imzalamaktadırlar.

Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur?

Gümrük müşaviri olmak isteyenlerin öncelikle üniversitelerin 4 yıllık; iktisat, hukuk, işletme, kamu yönetimi, bankacılık maliye ve siyasal bilimler fakültelerinden mezun olmaları gerekiyor. İki sene boyunca gümrük müşaviri yardımcılığı yapanlarda gümrük müşaviri olabilirler.

Gümrük müşavirliği mesleğine atılmak isteyenlerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranmaktadır. Bu şartı taşıyan kişiler, Gümrük Müşavirliği Sınavına girerek geçerli not almaları gerekiyor. Ayrıca kişinin kamu haklarından mahrum olmaması gerekiyor. Sahtecilik, rüşvet, kaçakçılık, irtibat, dolandırıcılık gibi yüz kızartan suçlardan dolayı kişinin hüküm giyip giymediğine de bakılır. Eğer böyle bir durum varsa kişi kesinlikle gümrük müşaviri olamaz. Gümrük memuru olma noktasında diğer bir önemli husussa kişinin memuriyetten atılmamış olmasıdır.

Gümrük Müşaviri'nin Görevleri Nelerdir?

Gümrük müşaviri yetki ve sorumlulukları bakımından çok dikkat isteyen bir iştir. Gümrük memurlarının görevlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Tüm gümrük işlemlerini yakından takip ederler.
  • Yüklerin tahliyesini hızlandırırlar.
  • Limanlarda görevli olan gümrük komisyoncularıyla iletişim kurarak işin hızlı ilerlemesini sağlarlar.
  • Müşterilerin ödeyecekleri vergilerle harçları hesaplarlar.
  • Gümrük faturalarını düzenlerler.
  • Gümrük menşe sertifikalarının düzenlemesini yaparlar.

Özetle gümrük müşavirleri, gümrüklerdeki tüm işlemlerin doğru şekilde ilerlemesinde etkin rol oynuyorlar. Gümrük müşavirleri öz disiplinlidirler. Stresli bir iş olduğu için ona dayanaklı olmaları çok önemlidir.

Gümrük müşavirleri denetimsiz çalışırlar. Devamlı seyahat ettikleri için bu tempoya uygun olmak gerekiyor. Aynı zamanda hem sözlü hem de yazılı iletişimlerinin çok iyi gelişmesi bu işin başarılı şekilde yürütülmesi için çok önemlidir. Capital Gümrük, alanında uzman işini tam benimseyen müşavirlerle hizmet veriyor.