tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirBize Sorun

Gümrük Cezaları Nelerdir

Dış ticaretin ülkelere kazanç sağlayacak şekilde devam ettirilmesi, birtakım kurallara bağlıdır. İhracat ve ithalatla uğraşacak olanlar çalışmalarını, yasal prosedürleri araştırarak yapmalıdır. Gümrük işlemleri sırasınca cezai yaptırımlara maruz kalmamak için yasal kriterleri en ince detayına kadar bilmek gerekir. Bu konuda Ankara Gümrük Müşavirliği şirketimizden destek alabilirsiniz. 4458 Sayılı Gümrük Kanunu’na göre eğer prosedürlere uygun olmayan çalışmalar yapılırsa kaçakçılık suçu kapsamında değerlendirmeye alınıp cezai yaptırım uygulanacağı bilinmelidir. Gümrük cezaları, gümrük işlemlerinde kurallara uymama sonucunda kabahat olarak işlenen uygulamalara verilir. Bu nedenle gümrük işlemlerinin her aşamasında işinin uzmanı Ankara Gümrük Müşavirlik ve Danışmanlık ekibinin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak doğru bir adım olacaktır.

Gümrük Cezalarının Hükümleri Nelerdir?

Gümrük prosedürleriyle ilgili her detayda bilgi sahibi olabileceğiniz Ankara Gümrük Müşavirliği hizmetinden, gümrük cezaları nelerdir konusunda da bilgi alabilirsiniz. Gümrük ceza hükümleri;

• Kabahatler

• Adli suçlar olarak iki başlıkta incelenir.

Kabahatler kapsamında kabul edilen cezalar gümrük işlemleri sırasında hükümleri ihlal edenlere, Gümrük İdaresi tarafından verilen parasal nitelikteki cezalardır. Kabahatler şeklinde nitelendirilen suçlar, 4458 sayılı Gümrük Kanunu ile hükme bağlanmıştır.

Adli suçlar ise 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında değerlendirilir. Suçun içeriğine göre Ceza Mahkemesi tarafından yaptırım uygulanır.

Ankara Gümrük Müşavirliği, gümrük işlemlerinde yapılan usulsüzlük, farklılık ya da eksiklikten dolayı vergi kaybına sebebiyet verecek işlemlere uygulanan cezalar konusunda en kesin bilgiyi alabileceğiniz güvenilir bir kaynaktır.

Gümrük Cezalarının Nitelikleri Nelerdir?

Gümrük yasal prosedürlerine uymayan herkese, işlediği suça göre cezai yaptırım uygulanır. Dış ticaretle ilgili işlemlerinizde böyle olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına Ankara Gümrük Müşavirlik ve Danışmanlık firmamızdan destek alabilirsiniz.

Gümrük cezalarının nitelikleri şu şekildedir:

• Eğer bir gümrük suçu işlenmişse, bunun bilerek ya da bilmeyerek yapılması, cezai yaptırımın uygulanması konusunda pek önem teşkil etmez. Yani ortadan bir suç varsa, kanunlar gereği gerekli yaptırım uygulanır.

Gümrük cezaları kapsamında herhangi bir kural ihlali dolayısıyla idari yaptırımın uygulanması, farklı içerikteki başka yaptırımların uygulanmasına da engel değildir.

• İdari para cezası verilmişse, zaman aşımı süresi içinde tahsilatı yapılır.

Gümrük işlemlerinde usulsüzlüklere göre ceza verilir. Bu tür yaptırımlara maruz kalmamak için yasal kurallara uymak gerekmektedir. Bu konuda Ankara Gümrük Müşavirliği uzman desteği alırsanız ticari işlemlerinizi sorunsuz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.