tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirBize Sorun

En Karlı İhracat Ürünleri Nelerdir

Ticaret sektöründe faaliyet göstermek ve yurtdışına ürün ihracatı ile satış hacmini genişletmek isteyenlerin yapması gereken ilk iş doğru ürünü seçmektir. İşletmelerin ticari başarısı, seçtiği ürünle doğru orantılıdır. Doğru ürün seçimi ise, ihracat yapılacak ülkeye bağlıdır. Ticari ilişki kurulacak ülkelerin coğrafi yapısına göre fazla talep gören ürünlerin seçilmesi, ihracat için atılabilecek en önemli adımdır. Ticari faaliyetlerini genişleterek uluslararası pazara açılmak isteyenler öncelikli olarak en karlı ihracat ürünleri nelerdir sorusunun cevabını araştırmalıdır. Dört mevsimin yaşandığı ülkemizin verimli topraklarında yetiştirilen ürünler, iç piyasada yerini aldığı gibi yurtdışına ihracatı da yapılmaktadır. Yurtdışına en çok ihracatı yapılan ürünler arasında tarım ürünleri başı çekiyor. Bunlar arasında da fındık, çay, üzüm, domates, pamuk, ayçiçeği, domates, buğday, nohut ve Antep fıstığı ilk sırada geliyor.

Yurtdışına En Çok İhracatı Yapılan Ürünler

Yurtdışına en çok ihracatı yapılan ürünler, ihracat işlemlerinden başarılı sonuç almak isteyenlerin en çok araştırdığı konudur. Genel anlamda bakıldığında, ülkemizden yurtdışına başta tarım ürünleri olmak üzere, birçok ürünün ihracatı yapılmaktadır. Bu bağlamda doğru ürünü tercih etmek, uluslararası pazarda en etkili şekilde varlık göstermeyi sağlayacaktır. 2000’li yıllarda gelişim göstermeye başlayıp kademeli şekilde büyüyen dış ticaret hacminde gıda sektörünün payı çok büyük. Yurtdışına ürün ihracatı konusunda tarım ürünlerinin hacmi giderek artmakta. Ayrıca, ülkemizde yapılan organik tarım faaliyetlerinin de, ihracat sektöründe önemli bir payı bulunmaktadır.

En Çok İhracatı Yapılan Ürünler 

Ülkemizden yurtdışına en çok ihracatı yapılan ürünler konusunda yapılan istatistikler ve açıklanan güncel verilerden yararlanılabilir. Aslında bu bağlamda teknolojiden faydalanmak da önemli derecede bilgi sahibi olmayı sağlayacaktır. Teknolojik gelişmeler sayesinde kaydedilen veriler, en karlı ihracat ürünleri hakkında bilgi sahibi olmayı kolaylaştıracaktır. İstatistikleri incelediğimizde, tarım ürünleri, otomotiv sektörü, işlenmiş altın, petrol, mobilya, demir-çelik ve tekstil ürünlerinin ihracatta önemli bir payı olduğunu görüyoruz. Ancak firma kapasitesi, faaliyet alanı ve ihracat yapılacak ülkelerin coğrafi durumuna göre doğru ürünün seçilmesi, yurtdışına ürün ihracatı konusunda en önemli noktayı oluşturuyor. Bireysel olarak yapılacak araştırmalar sonucunda doğru adımı atmak biraz zor olacağından, ihracat danışmanlığı hizmetinden faydalanabilir. İhracatta en büyük paya sahip ürünler ve hangi ülkeye en çok hangi ürünün ihraç edildiği konusunda bilgi sahibi olan uzmanlar, doğru ürünle uluslararası pazarda yer almanız için size rehberlik edecektir.